Vyzval Popradčanov, aby prispeli k čistote v meste, pomohli identifikovať tých, ktorí umiestnili veľkorozmerný odpad ku kontajnerom, prípadne apelovali na nich, aby ho odviezli do zberného centra, ktoré prevádzkuje mesto.
Za ostatný týždeň zdokumentovali v Poprade 54 miest s rozmerným odpadom. Podľa náčelníka tamojšej Mestskej polície Jaroslava Marušina občania častejšie využívajú letné obdobie na výmenu starých bytových jadier, okien, nábytku, ale aj kuchynských elektrospotrebičov. Staré končia pri kontejneroch. \"Ľudia si neuvedomujú, že ide o priestupok. Sú povinní odpad odviesť do mestského zberného centra, kde ho môžu bezplatne umiestniť, \" dodal náčelník.
Podľa platného Všeobecne záväzného nariadenia č.3/2001 o zneškodňovaní komunálneho odpadu v meste môže polícia udeliť vinníkovi na mieste blokovú pokutu tisíc korún. Prípadne v rámci správneho konania hrozí vinníkovi pokuta do výšky 5 tisíc korún.
Za akútny považuje problém aj primátor Popradu: \"Požiadal som spoločnosť Brantner, ktorá likviduje skládky, aby zastavila túto činnosť na niekoľko dní. Popradčania by si mali uvedomiť, že za čistotu v meste je zodpovedný každý z nás. \"
Mesto platí spoločnosti Brantner za likvidáciu odpadu mesačne asi 200 tisíc korún. Pritom firma, ktorá realizuje v byte opravy, je zo zákona povinná zabezpečiť likvidáciu odpadu, čo však neznamená, že ho vyhodí ku kontajnerom. V Poprade je zberné centrum na Ulici L. Svobodu (sídlisko Juh) k dispozícii občanom každý pracovný deň od 8. do 18. hodiny, v sobotu do 15. hodiny.
0